Krušné hory nabízejí návštěvníkům řadu zajímavých míst spojených s bohatou hornickou historií a přírodními krásami. Mezi nejzajímavější patří Vlčí jámy, Ježíškova cesta a možnost prohlídek historických štol.

Vlčí jámy

Vlčí jámy jsou pozůstatkem středověké těžby cínu v okolí Horní Blatné. Jedná se o propadlé důlní prostory, které dnes tvoří hluboké rokle s příkrými stěnami. Nejznámější z nich je Ledová jáma, kde se i v letních měsících udržuje led díky specifickým mikroklimatickým podmínkám. Tato oblast je přístupná po naučné stezce vedoucí z Horní Blatné, která návštěvníky seznamuje s historií těžby a místní faunou a flórou.

Ježíškova cesta

Ježíškova cesta je oblíbená naučná stezka určená především pro rodiny s dětmi. Trasa začíná v Božím Daru a nabízí dva okruhy – kratší (5,6 km) a delší (12,9 km). Podél cesty jsou rozmístěny tematické zastávky s interaktivními prvky, které dětem přibližují příběh Ježíška a zároveň je seznamují s přírodou Krušných hor. Stezka je přístupná celoročně a v zimních měsících je upravována pro běžkaře.

Prohlídky historických štol

Krušné hory jsou proslulé svou bohatou hornickou minulostí, kterou lze objevit prostřednictvím prohlídek historických štol. Jednou z nejvýznamnějších je štola Johannes nacházející se v oblasti Zlatého Kopce nedaleko Božího Daru. Návštěvníci zde mohou absolvovat prohlídkovou trasu vedoucí podzemními chodbami a komorami, které dokumentují náročnou práci horníků při těžbě cínu a dalších rud. Prohlídky jsou vedeny zkušenými průvodci a je doporučeno si je předem rezervovat.

 

Další zajímavou lokalitou je důl Mauritius na Hřebečné, který patří k nejrozsáhlejším důlním komplexům v regionu. Návštěvníci zde mohou prozkoumat štolu Kryštof s bohatou historií těžby cínu. Prohlídky jsou omezeny kapacitou a je vhodné si je předem domluvit.

 

Tyto lokality nabízejí jedinečný pohled do historie Krušných hor a jsou ideálním cílem pro milovníky přírody, historie i rodiny s dětmi.